Zasady funkcjonowania Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Połoskach, w tym oddziału przedszkolnego, od 1 września 2021r. w czasie epidemii

Na podstawie:

  • Ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U 2021 r. poz. 1082),
  • Ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2020 r. poz. 1327 z późń. zm.);
  • Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. 2020 poz. 1389);
  • Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach(Dz.U. 2020 poz. 1386);
  • Zasad bezpiecznego korzystania z pojazdów publicznego transportu zbiorowego w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce z dnia 1 lipca 2021r.;
  • Wytycznych MZ, GIS i MEiN dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek z dnia 2 sierpnia 2021;
  • Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 17 sierpnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. 2021 poz. 1525);
  • Statutu szkoły.

1 WARIANT KSZTAŁCENIA

  1. Od 1 września 2021r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Połoskach wprowadza się warunki kształcenia w wariancie A, co oznacza, że będą prowadzone zajęcia stacjonarne.
  2.  Dyrektor szkoły będzie mógł zawiesić prowadzenie zajęć w formie stacjonarnej i wprowadzić kształcenie mieszane (hybrydowe) – wariant B lub zdalne – wariant C. Możliwe to będzie po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
  3. Wprowadzenie żółtej lub czerwonej strefy na terenie powiatu nie oznacza automatycznego przechodzenia pracy szkoły w tryb mieszany czy zdalny. W takich wypadkach Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna może zalecić tylko ograniczone działania, jak np. obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach wspólnych szkoły.

2 DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE

 Informuje się pracowników szkoły oraz uczniów w określonych grupach wiekowych o możliwości szczepień przeciw COVID-19.

  1. Zapewnia się nauczycielowi maseczki chirurgiczne, rękawiczki jednorazowe lub środki do mycia i dezynfekcji rąk przez pracodawcę.
  1. Umieszcza się pojemniki z płynem dezynfekującym wraz z instrukcją przy wejściu do szkoły i we wszystkich pomieszczeniach szkoły.
  2. Przy wejściu do budynku szkoły zamieszcza się informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszystkim umożliwia się skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk oraz regularnie napełnia się dozowniki.
  3. Uczniowie po przyjściu do szkoły dezynfekują ręce, a następnie myją ręce wodą z mydłem.
  1. Ogranicza się do niezbędnego minimum przebywanie na terenie szkoły osób trzecich. Możliwe jest tylko za zgodą dyrektora szkoły w strefie wydzielonej – tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych w warunkach reżimu sanitarnego.
  1. Szkoła posiada 2 termometry bezdotykowe i dezynfekuje je po użyciu.
  2. W przypadku, gdy dziecko lub pracownik wykazuje objawy chorobowe, dokonuje się pomiaru temperatury ciała.

Jeśli temperatura jest równa lub przekracza 38°C:

  • pracownik nie podejmuje pracy i powinien skorzystać z teleporady medycznej;
  • w przypadku ucznia niezwłocznie powiadamia się rodziców/opiekunów prawnych ucznia, w celu konieczności pilnego odebrania dziecka ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu),przypomina się o obowiązku skorzystania z teleporady medycznej, a na czas oczekiwania na rodziców/opiekunów prawnych umieszcza się go w izolatorium pod opieką nauczyciela zapewniając min. 2 m odległości od innych osób.
  1. Jeśli uczeń cechuje się zmniejszoną odpornością na choroby, informuje się rodziców/opiekunów prawnych o możliwości pozostania ucznia w domu (zgodnie ze wskazaniem lekarskim/po konsultacji medycznej) i na ten czas zapewnia się kontakt ze szkołą.
  1. Bezwzględnie przestrzega się zasad higieny osobistej, w tym częstego mycia lub dezynfekowania rąk – dzieci pod nadzorem pracownika.
  2. Uczniowie są zobowiązani regularnie myć ręce wodą z mydłem: pierwsza jest dezynfekcja rąk po przyjściu do szkoły a następnie mycie rąk wodą z mydłem (szczególnie przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety).
  3. Stosuje się zasady ochrony podczas kichania i kaszlu: należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką (unikając dotykania oczu, nosa i ust)– jak najszybciej wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować środkami odkażającymi.
  1. Umieszcza się w salach i toaletach szkolnych instrukcje mycia i dezynfekowania rąk.
  2. Systematycznie dezynfekuje się powierzchnie częstego kontaktu: klamki, poręcze, szafki uczniowskie, powierzchnie płaskie, dotykane przez uczniów w pracowni komputerowej oraz na mini sali gimnastycznej, a w salach lekcyjnych, w których zajęcia prowadzą różni nauczyciele, przed rozpoczęciem zajęć dezynfekuje się powierzchnie dotykowe biurek nauczycieli.
  3.  Na terenie szkoły organizuje się izolatorium dla uczniów i pracowników szkoły, które znajduje się blisko wejścia do szkoły.
  4.  Przy wejściu (na tablicy ogłoszeń i na drzwiach wejściowych do szkoły) znajdują się numery: do kontaktu z inspekcją sanitarną w sprawie koronawirusa +48 22 25 00 115 oraz numery alarmowe: 999, 112.

3 ORGANIZACJA ZAJĘĆ W SZKOLE

 

  1. Szkoła czynna jest od 7.40 do zakończenia zajęć lekcyjnych.
  2. Do szkoły uczęszcza uczeń/dziecko bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz, gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
  3. Uczniowie/dzieci mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.
  4. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
  5. Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do budynku szkoły lub na teren szkoły, zachowując zasady:
  6. 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
  7. dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
  8. dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m,
  9. opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących zasad związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli, m.in. stosować środki ochronne w postaci maseczek oraz dezynfekować ręce lub użyć rękawiczek jednorazowych.
  10. Rodzice mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania w przestrzeni publicznej (zgodnie z aktualnymi przepisami prawa) oraz w przestrzeni wspólnej szkoły, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu.
  11. W szkole wdraża się taką organizację pracy, która umożliwia zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na jej terenie, szczególnie w miejscach wspólnych oraz unika się częstej zmiany pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia.
  12. Obowiązuje zakaz grupowania się przed szkołą i na terenie szkoły.
  13. Kontakt z dyrektorem szkoły jest możliwy głównie poprzez narzędzia informatyczne – email: sppoloski@piszczac.pl , e-dziennik lub telefon.
  14. Przyprowadzanie dzieci szkolnych odbywa się w wyznaczonych godzinach a odbiór dzieci zgodnie z planem lekcji.
  15. Wyznacza się stałe sale lekcyjne, do których przyporządkowana jest jedna klasa tj. wszystkie zajęcia prowadzone przez różnych nauczycieli z daną klasą odbywają się w jednej sali. Uczniowie zmieniają salę lekcyjną tylko w sytuacjach uzasadnionych organizacyjnie.
  16. W salach lekcyjnych, w których zajęcia prowadzą różni nauczyciele, stosuje się:
  • zachowanie odległości między stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów, co najmniej 1,5 m, chyba, że pomiędzy stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika,
  • pozostawienie wolnej ławki w bezpośrednim sąsiedztwie stolika nauczyciela,
  • w miarę możliwości ograniczenie przemieszczania się nauczyciela pomiędzy ławkami uczniów.
  1. Unika się wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego.
  2. Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu od osób trzecich oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej.
  3. Zajęcia wychowania fizycznego są prowadzone na powietrzu, tj. w otwartej przestrzeni terenu szkoły (na boisku szkolnym).W przypadku niesprzyjającej pogody – w mini sali gimnastycznej lub w świetlicy środowiskowej.
  4. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, rezygnuje się z ćwiczeń i gier kontaktowych.
  5. Infrastruktura szkoły, sprzęt i przybory sportowe są regularnie czyszczone z użyciem wody z detergentem lub innych środków dezynfekujących. W mini sali gimnastycznej podłoga będzie myta przy użyciu wody z detergentem lub zdezynfekowana po każdym dniu zajęć, a używany sprzęt sportowy – po każdym jego użyciu przez daną klasę.
  6. Ustala się stałą grupę dzieci uprawnionych do korzystania z zajęć świetlicowych. Do świetlicy w pierwszej kolejności zostaną zakwalifikowane dzieci objęte obowiązkiem dowożenia oraz dzieci dojeżdżające OBOJGA rodziców pracujących. W związku z tym, planowana jest weryfikacja złożonych wniosków.
  7. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych, które nie są wykorzystywane do bieżącej nauki.
  8. Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych wprowadzone są zapisy dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii.
  9. Świetlice są wietrzone (nie rzadziej niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem dzieci oraz po przeprowadzeniu prac porządkowychczyszczeniu przy użyciu wody z detergentem lub dezynfekcji.
  10. Środki do dezynfekcji rąk rozmieszczone są w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna.
  11. Wprowadza się obowiązek zachowania ustawowego dystansu między pracownikami w przestrzeniach wspólnych szkoły: korytarze, szatnia, pokój nauczycielski, klasopracownie oraz zaleca się stosowanie przez nich maseczek (rekomenduje się chirurgiczne).
  12. Jeżeli na terenie szkoły uczniowie i pracownicy używają masek lub rękawic jednorazowych, są zapewnione miejsca/pojemniki do ich wyrzucania.
  13. Podtrzymuje się sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia (stosuje się kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość, zwłaszcza telefoniczny).
  14. Rodzica/opiekuna prawnego pozostawiającego dziecko w szkole zobowiązuje się do złożenia oświadczenia, w którym przekazuje numery telefonu do szybkiego kontaktu ze szkołą.
  15. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, zostają usunięte lub uniemożliwia się do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń np. piłki, skakanki, obręcze itp. – wykorzystywane podczas zajęć czyści się i dezynfekuje. Podłoga jest myta i dezynfekowana na koniec dnia pracy.
  16. Uczeń/dziecko nie zabiera ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach dzieci nie udostępniają swoich zabawek/przyborów innym, natomiast opiekunowie ucznia/dziecka dbają o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
  17. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze. Uczniowie nie wymieniają się przyborami i innymi rzeczami osobistymi między sobą. Nie mogą otrzymywać brakujących przyborów od nauczyciela. Obowiązkiem rodzica jest dopilnować, aby dziecko miało wszystkie przybory i pomoce własne każdego dnia.
  18. Sale, części wspólne (korytarze) są wietrzone co najmniej raz na godzinę, w czasie zajęć i podczas przerwy, a także w dni wolne od zajęć.
  19. Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w odstępach adekwatnych do ich potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
  20. Uczniowie spędzają przerwy na korytarzu w wyznaczonym dla danej klasy segmencie szkolnym lub na świeżym powietrzu. Decyduje o tym nauczyciel, który pełni w tym czasie opiekę.
  21. W czasie przerw uczniowie nie mają obowiązku zakładania maseczek z wyjątkiem konieczności przemieszczania się do części wspólnych.
  22. Uczniowie klas I-VIII po wejściu do szkoły obowiązkowo dezynfekują ręce. Zostawiają w szatni odzież, zmieniają obuwie i udają się do pomieszczeń sanitarnych, aby umyć ręce wodą z mydłem, a następnie idą do swoich sal lekcyjnych.  Maseczki zdejmują dopiero w po zajęciu miejsca w 
  23. Dzieci z oddziału przedszkolnego myją ręce wodą z mydłem.
  24. Uczniowie/dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, uczniowie/dzieci posiadający opinię lekarską o przeciwwskazaniach zakrywania ust i nosa nie mają obowiązku używania maseczek ochronnych.
  25. Pracownicy obsługi ograniczają kontakty z uczniami i nauczycielami.
  26. Ustala się i upowszechnia zasady realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole.
  27. Biblioteka szkolna ustala harmonogram swojej pracy z uwzględnieniem ograniczonego kontaktu uczniów ze sobą oraz kwarantanny dla książek i materiałów edukacyjnych powracających od uczniów w postaci zwrotów do biblioteki szkolnej.
  28. Określa się czas wejścia do szkoły:
  • dzieci z oddziału przedszkolnego: od godz.7.40 do godz. 7.50;
  • uczniowie klas I-VIII, którzy nie korzystają z dowożenia: od godz.7.50 do godz. 8.00;
  • uczniowie klas I-VIII, którzy dojeżdżają – zależnie od transportu: od godz.8.00 do godz. 8.10.

 

4 OBOWIĄZKI DYREKTORA SZKOŁY

 

  1. W zgodzie z obowiązującymi przepisami prawnymi i wytycznymi MEN, GIS i MZ w zakresie zwiększonego reżimu sanitarnego dyrektor dostosowuje obowiązujące zasady do miejscowych warunków.
  2. Współpracuje z organem prowadzącym m.in. w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom życia szkolnego (m. in. zaopatrzenie w odpowiednie środki do dezynfekcji
    oraz ochrony osobistej).
  3. Przy wejściu do szkoły i w salach umieszcza płyn dezynfekujący, a w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych – mydło antybakteryjne oraz instrukcje:
  4. a) zasady prawidłowego mycia rąk;
  5. b) zasady prawidłowej dezynfekcji rąk;
  6. c) zasady prawidłowego zakładania i bezpiecznego użytkowania oraz zdejmowania rękawiczek;
  7. d) zasady prawidłowego zakładania i bezpiecznego użytkowania oraz zdejmowania maseczek.
  8. Monitoruje codzienną prace pracowników szkoły na okres wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii COVID-19 w szczególności w zakresie:
  1. dezynfekcji powierzchni dotykowych,
  2. dezynfekcji zabawek, przyborów sportowych (np. piłki, skakanki),
  3. usunięcia przedmiotów i sprzętu, których nie można skutecznie dezynfekować
    (np. pluszowe zabawki).

    1. Ustala i upowszechnia zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy.
    2. Przy organizacji żywienia dla dzieci/uczniów obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa, wprowadza zasady szczególnej ostrożności, dotyczące zabezpieczania pracowników (odległość stanowisk pracy, środki ochrony osobistej, płyny do dezynfekcji, dystans społeczny).
    3. Organizuje zmianowe wydawanie posiłków.
    4. Organizuje na terenie szkoły tzw. izolatorium – miejsce, w którym będą izolowane osoby wykazujące niepokojące objawy chorobowe sugerujące zakażenie koronawirusem.
    5. W przypadku wystąpienia u pracownika niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, odsuwa pracownika od pracy oraz:
  4. powiadamia Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Białej Podlaskiej (tel. 83 344 41 60 do godz. 15.00, telefon alarmowy po godz. 15.00 – 505 187 728),
  5. pracownika izoluje w izolatorium.
    1. W przypadku wysokiego zagrożenia epidemicznego zabezpiecza plac zabaw przed używaniem ze względu na brak możliwości dezynfekcji.
    2. Wyznacza pracownika, który dokonuje pomiaru temperatury osobomdorosłym wchodzącym do szkoły przed ich wejściem na teren placówki.
    3. Odpowiada za postępowanie z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zagrożenia epidemicznego.
    4. Informuje rodziców drogą mailową za pośrednictwem wychowawcy o Zasadach funkcjonowania Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Połoskach, w tym oddziału przedszkolnego, od 1 września 2021r. w czasie epidemii.

5 OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW

 

  1. Każdy pracownik Szkoły zobowiązany jest do samoobserwacji i pomiaru temperatury.
  2. W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem (duszności, kaszel, gorączka), pracownik placówki decyzją lekarza nie przychodzi do pracy i zawiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.
  3. Do placówki wszyscy pracownicy wchodzą wyznaczonym wejściem i wychodzą z niego wyznaczonym wyjściem.
  4. Pracownicy bezwzględnie przy wejściu i wyjściu z placówki oraz w trakcie pracy często odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji i myją ręcewodą z mydłemzgodnie z instrukcją.
  5. Pracownicy nie przemieszczają się po placówce bez uzasadnionej potrzeby.
  6. Nauczyciele:
  • Pracują wg  ustalonego  przez  dyrektora planu zajęć z wyznaczonymi grupami dzieci/uczniów.
  • Sprawdzają warunki do prowadzenia zajęć – liczba dzieci zgodnie z ustaleniami, objawy chorobowe u dzieci, dostępność środków czystości i inne zgodnie z przepisami dot. BHP.
  • Wyjaśniają dzieciom/uczniom Zasady obowiązujące w szkole ze zwróceniem szczególnej uwagi na przestrzeganie higieny w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem.
  • Instruują dzieci/uczniów, pokazują techniki prawidłowego mycia rąk wg instrukcji umieszczonej w widocznych miejscach.
  • Dbają o to, by uczniowie:
    1. regularnie dezynfekowali i myli ręce wodą z mydłem: po wejściu do szkoły, po korzystaniu z toalety, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza;
    2. z jednej klasy nie przebywali w bliskiej odległości z dziećmi z drugiej klasy;
    3. w ramach klasy/grupy unikali bliskich kontaktów;
    4. podczas zajęć nie wymieniali się między sobą przyborami, zabawkami, sprzętem sportowym.
  • Przestrzegają zasad korzystania ze szkolnych boisk przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.
  • Unikają organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu lub na boisku szkolnym.
  • Wietrzą sale, w których pracują, przynajmniej raz w ciągu godziny.
  • Dbają o usunięcie z sali przedmiotów i sprzętów, których nie można skutecznie dezynfekować, pluszowe zabawki, dywany.
  • Zachowują dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący co najmniej 1,5 metra.
  • W razie wystąpienia niepokojących objawów u dziecka mogą zmierzyć temperaturę w trakcie zajęć – po wcześniejszym uzyskaniu zgody rodzica/opiekuna prawnego.
  • Posiadają co najmniej 2 numery telefonów do rodziców/opiekunów prawnych dziecka celem szybkiego kontaktu.
  • Odpowiadają za odizolowanie dziecka/ucznia, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem.

 

  1. Pracownicy obsługi:
  • Są zobowiązani do korzystania ze środków ochrony osobistej.
  • Używają maseczek w kontaktach z rodzicami z zachowaniem dystansu odległości oraz w kontaktach z osobami z zewnątrz.
  • Podczas wykonywania czynności służbowych maseczkę mogą zdjąć, nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa.
  • Zużyty jednorazowy sprzęt ochrony osobistej (m.in. maseczki, rękawiczki), zdejmowany
    z zachowaniem ostrożności, wyrzucają do pojemnika-kosza wyposażonego w worek.
  • Jeśli w/w odpady pochodzą od osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, należy je spakować do specjalnego worka foliowego i przekazać do utylizacji.
  • Środki ochrony osobistej wielokrotnego użytku jak: fartuchy wodoodporne, inne należy dezynfekować zgodnie z zaleceniem producenta, maseczki wielokrotnego użytku należy prać w temperaturze co najmniej 60 stopni i wyprasować.
  • Zaleca się:
  1. utrzymywanie ciągów komunikacyjnych w czystości (podłóg szatni i korytarzy) – mycie 2 razy dziennie lub częściej w razie potrzeby;
  2. dezynfekcję powierzchni dotykowych: poręcze, klamki, wyłączniki , klawiatury – raz dziennie oraz w razie potrzeby;
  3. dezynfekcję sprzętu i powierzchni płaskich w tym blatów, poręczy krzeseł przynajmniej raz dziennie oraz w razie potrzeby, np. przed wejściem do pomieszczenia nowej grupy użytkowników;
  4. dezynfekcję toalet – 2 razy dziennie całościowo, doraźnie po każdej przerwie oraz
    w razie potrzeby;
  5. dezynfekcję sprzętu terenowego – po każdej grupie.

8) Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji, w szczególności czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów.

9)Do obowiązków obsługi należy także:

  1. sprawdzanie poziomu płynów do dezynfekcji rąk w pojemnikach umieszczonych przy wejściu do szkoły oraz w użytkowanych salach i pomieszczeniach i bieżące uzupełnianie;
  2. napełnianie i uzupełnianie podajników i dozowników w toaletach, a także ich mycie
    i dezynfekowanie;
  3. wymiana worków w koszach na śmieci, opróżnianie koszy oraz ich mycie
    i dezynfekcja.

 

  1. Pracownicy wskazani przez dyrektora szkoły:
  • Odbierają dziecko/ucznia przyprowadzonego przez rodzica/opiekuna prawnego, zachowując wszelkie wymagane zasady bezpieczeństwa epidemicznego.
  • Dokonują pomiaru temperatury pracowników/osób trzecich. W sytuacji, jeżeli pomiar temperatury wskazuje wartość równą lub powyżej 38oC, odmawiają wpuszczenia na teren placówki, zapisując dane (imię i nazwisko).
  • Kierują dzieci do szatni.

6 OBOWIĄZKI RODZICÓW/OPIEKUNÓW PRAWNYCH

 

  1. Rodzice/opiekunowie  prawni są zobowiązani do zapoznania się z Zasadami funkcjonowania Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Połoskach, w tym oddziału przedszkolnego, od 1 września 2021r. obowiązującymi na terenie placówki.
  2. Rodzice/opiekunowie prawni winni podać co najmniej 2 możliwości kontaktu
    (numery telefonów), aby ułatwić szybką komunikację w sytuacjach nagłych.
  3. Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są na bieżąco do przekazywania dyrektorowi lub wychowawcy istotnych informacji o stanie zdrowia dziecka/ucznia.
  4. Rodzice/opiekunowie prawni nie posyłają na zajęcia dziecka/ucznia, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Mają też obowiązek zgłoszenia powyższej sytuacji dyrektorowi szkoły.
  5. Jeżeli rodzice/opiekunowie prawni planują przyprowadzić dziecko do szkoły po dłuższej nieobecności, muszą powiadomić o tym wychowawcę/dyrektora co najmniej dwa dni wcześniej.
  6. Rodzice/opiekunowie prawni powinni wyjaśnić dziecku, iż nie może zabierać z domu do szkoły niepotrzebnych przedmiotów i zabawek.
  7. Rodzice/opiekunowie prawni regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny: unikanie dotykania oczu, nosa i ust, częste mycie ręce wodą z mydłem, nie podawanie ręki na powitanie, zasłanianie twarzy podczas kichania czy kasłania.
  8. W czasie pobytu dziecka/ucznia w szkole rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani
    do odbierania telefonów z placówki.
  9. W sytuacji braku kontaktu z rodzicem/opiekunem prawnym, przy podejrzeniu wystąpienia objawów chorobowych (zły stan zdrowia, podwyższona temperatura, kaszel, katar itp.) powiadomione zostaną służby medyczne.
  1. Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są także do:
  • zmierzenia dziecku temperatury przed jego wyjściem do szkoły,
  • zapewnienia dziecku maseczki.

 

7 ZASADY PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECKA ZE SZKOŁY 

  1. Na teren budynku szkoły może wchodzić uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych, którego może przyprowadzić tylko jeden opiekun (rodzic, opiekun, osoba upoważniona).
  2. Zgodnie z wytycznymi GIS nie można do szkoły posłać ucznia, u którego w rodzinie któryś z domowników przebywa na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
  3. Opiekun przyprowadzający/odbierający ucznia z klas I-VIII może przebywać w części wspólnej szkoły tj. przy wejściu do szkoły.
  4. Opiekun dziecka przedszkolnego wyjątkowo przebywając w budynku szkoły musi stosować środki ochronne zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie: tj: osłona nosa i ust, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk przy wejściu do szkoły.
  5. Opiekun zobowiązany jest do zachowania dystansu od pracowników szkoły oraz innych opiekunów i uczniów – co najmniej 1,5 m.
  6. Uczeń wchodzący do szkoły zobowiązany jest zdezynfekować ręce, a w przypadku występującego uczulenia na środek dezynfekujący, niezwłocznie umyć ręce w najbliższej łazience przeznaczonej do korzystania przez uczniów.
  7. Jeśli uczeń korzysta z jednorazowych rękawiczek wyrzuca je do oznakowanego kosza z workiem na odpady zmieszane – przy wejściu do szatni.
  8.  Dziecko nie może wnosić do budynku szkoły przedmiotów, które nie są niezbędne do zajęć, w których uczeń bierze udział, wyjątek stanowią dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. Rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest do regularnego czyszczenia przedmiotów przynoszonych przez uczniów.
  9. Nauczyciel dyżurujący w szatni w miarę możliwości dba o to, by dzieci z różnych oddziałów nie stykały się ze sobą i unikały ścisku.
  10. Uczniowie przychodzą do szkoły w określonych godzinach.
  11. W przypadku stwierdzenia przez nauczyciela pełniącego dyżur objawów chorobowych (wskazujących na chorobę dróg oddechowych) u dziecka/ucznia wchodzącego do szkoły, nauczyciel informuje dyrektora lub osobę go zastępującą o zaistniałej sytuacji.
  12. W przypadku, gdy dziecko przyszło samo lub nie ma już z nim rodzica, dyrektor lub osoba go zastępująca kontaktuje się (telefonicznie) z rodzicami/opiekunami dziecka i informuje o konieczności natychmiastowego odbioru dziecka ze szkoły oraz niezwłocznego kontaktu z lekarzem oraz prosi o informację zwrotną dotycząca zdrowia dziecka.
  13. W tym czasie uczeń jest izolowany w specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu.
  14. Odbiór dziecka następuje po przyprowadzeniu go przez wyznaczonego nauczyciela do części wspólnej – wejście do szkoły.
  15. Opuszczając placówkę w razie potrzeby uczeń odbierany jest przez rodzica/opiekuna prawnego oczekującego na placu szkolnym.
  16. W przypadku, gdy dzieci przebywają na boisku, odbiór dziecka odbywa się z tego miejsca przy zachowaniu dystansu co najmniej 1,5 m od innych osób.
  17. Rodziców/opiekunów prawnych zobowiązuje się o przekazanie powyższych zasad wszystkim osobom, które będą przyprowadzać dziecko oraz osobom upoważnionym do odbioru dziecka ze szkoły. 

8 ZASADY DOWOŻENIA DZIECI DO SZKOŁY

 

Zgodnie z zasadami bezpiecznego korzystania z pojazdów publicznego transportu zbiorowego w trakcie pandemii opracowanymi przez GIS, MZ i MI:

  • Uczniowie/dzieci dowożeni autobusem szkolnym mają obowiązek zakrywania ust i nosa.

 

  • Kierujący pojazdem może nie wpuścić do pojazdu osoby bez zasłoniętych ust i nosa oraz wyprosić z pojazdu pasażera, który nie zasłania ust i nosa.

 

  • Uczniowie/dzieci mają obowiązek zachowania bezpiecznego odstępu od innych pasażerów.

 

 

  • Opiekunowie przyprowadzający dziecko/ucznia do pojazdu winni przestrzegać zasad higieny obowiązujących w przestrzeni publicznej w czasie epidemii czyli stosować rękawiczki ochronne i maseczki.

 

9 ZASADY KORZYSTANIA Z SZATNI

  1. Z szatni korzystają tylko i wyłącznie dzieci/uczniowie.
  2. Dzieci/uczniowie pozostawiają okrycie wierzchnie i obuwie w wyznaczonych pomieszczeniach po przyjściu do szkoły i odbierają je po skończonych zajęciach. Wszystkich uczniów obowiązuje zmiana obuwia.
  3. Uczniowie mogą przebywać tylko w przypisanej im części szatni.
  4. Uczniowie w szatni przebywają tylko i wyłącznie w celu pozostawienia lub odbioru odzieży wierzchniej i obuwia. Po dokonaniu tych czynności niezwłocznie opuszczają szatnię.
  5.  Przebywając w szatni uczniowie obowiązani są do unikania ścisku i gromadzenia się.
  6. Uczeń nie wchodzi do szatni, jeśli nie ma możliwości swobodnego przemieszczenia się w tym pomieszczeniu.
  7. Uczniowie oczekujący na wejście do szatni zachowują między sobą dystans i nie blokują wejścia do szatni, umożliwiając uczniom korzystającym z szatni swobodne bezkontaktowe opuszczenie jej.
  8. Uczniowie unikają dotykania rzeczy innych uczniów pozostawionych w szatni.
  9. W trakcie zajęć dydaktycznych schodzenie do szatni jest bezwzględnie zabronione za wyjątkiem sytuacji szczególnych, np. zwolnienie ucznia z części zajęć przez rodzica. Wówczas dziecko korzysta z szatni tylko w celu odbioru swojego okrycia wierzchniego.
  10. W przypadku organizacji zajęć przez nauczyciela na świeżym powietrzu, uczniowie także korzystają z szatni, przestrzegając zasad określonych wyżej.

 

10 OBOWIĄZKI NAUCZYCIELA BIBLIOTEKARZA

  1. Uczniowie uczestniczący w zajęciach na terenie szkoły mogą korzystać z biblioteki.
  2. Bibliotekarz dba o to, aby uczniowie nie gromadzili się w bibliotece uniemożliwiając swobodne przemieszczanie się z zachowaniem dystansu 1,5 m.
  3. Książki i inne materiały wydaje bezpośrednio osobie zamawiającej.
  4. Odkłada zdane przez uczniów i nauczycieli książki i inne materiały w wyznaczone do tego miejsce na okres 48 godzin, a po tym czasie odkłada je na półkę zgodnie z pierwotnym ich układem.
  5. Pilnuje, aby uczniowie nie wchodzili między regały z książkami i nie korzystali z książek oraz innych materiałów (również pracownicy), które odbywają 48 godzinną kwarantannę.
  6. Harmonogram pracy biblioteki będzie dostosowany do potrzeb i możliwości szkoły.
  7. Należy wyznaczyć strefy dostępne dla pracownika biblioteki wraz z wytyczoną bezpieczną odległością – zapewniającą zachowanie odpowiednich odległości między pracownikiem a użytkownikami.
  8. Zaleca się, jak najczęstsze wietrzenie pomieszczenia, dezynfekcję klamek, klawiatur, telefonów, włączników światła i innych powierzchni lub elementów wyposażenia często używanych.
  9. Uczniowie nie mogą korzystać bezpośrednio z księgozbioru biblioteki.
  10. Po przyjęciu książek od czytelnika bibliotekarz powinien umyć lub zdezynfekować ręce oraz blat, na którym leżały książki.

11 WYJŚCIA POZA BUDYNEK SZKOŁY / PRZEBYWANIE NA TERENACH SZKOŁY

 

  1. W przypadku, gdy pogoda na to pozwoli, uczniowie będą korzystali z boiska oraz terenu szkoły.
  2. Przerwy w miarę możliwości uczniowie będą spędzali korzystając z boiska, terenu szkoły -poza budynkiem.
  3. Nauczyciele dbają, aby uczniowie zachowywali dystans społeczny i unikali gromadzenia się.
  4. Po powrocie ze świeżego powietrza uczniowie i nauczyciele myją ręce wodą z mydłem lub/idezynfekują zgodnie z instrukcją na plakacie.
  5. W trakcie zajęć organizowanych na terenie szkoły uczniowie pozostają pod opieką nauczycieli.

12 ORGANIZACJA ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH

 

  1. W szkole organizowane są zajęcia pozalekcyjne zgodnie z harmonogramem w przypisanych do tych zajęć salach.
  2.  Udział uczniów w tych zajęciach poprzedza uzyskanie zgody rodziców.
  3. Pracownicy, którzy prowadzą zajęcia pozalekcyjne z uczniami, zobowiązani są do przestrzegania wszelkich zasad bezpieczeństwa i higieny obowiązujących w czasie epidemii.
  4. Prowadzący zajęcia pozalekcyjne jest zobowiązany dopilnować, aby uczniowie nie gromadzili się dobierając właściwe formy aktywności.
  5. Przez cały czas zajęć uczniowie pozostają pod stałą opieką nauczyciela prowadzącego. W sytuacjach wyjątkowych, na czas jego nieobecności, prowadzący ma obowiązek zapewnić opiekę przez innego nauczyciela dzieciom na czas jego nieobecności.
  6. Prowadzący zajęcia odkłada używany w trakcie zajęć sprzęt, pomoce dydaktyczne w miejsce do tego wyznaczone.
  7. Jeśli zajęcia odbywały się na świeżym powietrzu, uczniowie oraz prowadzący dezynfekują ręce przy wejściu do budynku, a następnie myją je wodą z mydłem.
  8. Prowadzący zajęcia pozalekcyjne wietrzą salę, w której prowadzili zajęcia przed i po zajęciach.

13 ŚWIETLICA SZKOLNA

 

  1. Zajęcia świetlicowe odbywają się w wyznaczonej sali zwanej dalej salą świetlicy szkolnej.
  2. Wychowankowie, pod nadzorem opiekuna, w pierwszej kolejności myją ręce wodą z mydłem lub korzystają ze środków do dezynfekcji rąk.
  3. Wykorzystywane do zajęć i zabaw przybory, zabawki, klocki są systematycznie dezynfekowane lub myte.
  4. Uczniowie korzystają ze swoich przyborów i materiałów (długopisy, ołówki, kredki, flamastry, pędzelki, nożyczki, plastelina).
  5. Wietrzenie świetlicy odbywa się nie rzadziej niż co godzinę, w trakcie przebywania dzieci w świetlicy oraz przed i po zakończonych zajęciach, a także w dni wolne od zajęć.

 

 

14 ZASADY FUNKCJONOWANIA KUCHNI I STOŁÓWKI

 

  1. Personel kuchenny obowiązany jest do przestrzegania zasad szczególnej ostrożności w zakresie zabezpieczenia epidemiologicznego:

1)     ogranicza kontakty się z pracownikami szkoły oraz dziećmi,

2)     zachowuje odległość stanowisk pracy,

3)     stosuje środki ochrony osobistej.

  1. Szczególną uwagę zwracają na utrzymanie wysokiej higieny.
  2. Przygotowanie posiłków musi odbywać się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, wymogów sanitarnych zalecanych w okresie epidemii.
  3. Należy bezwzględnie dbać o czystość i dezynfekcję pomieszczeń kuchennych, myć i dezynfekować stanowiska pracy, opakowania produktów, sprzęt kuchenny.
  4. Pracownicy kuchni w sposób szczególny muszą dbać o właściwą higienę rąk poprzez mycie i dezynfekcję, m.in.:

1)     przed rozpoczęciem pracy;

2)     przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia;

3)     po obróbce lub kontakcie z żywnością surową, nieprzetworzoną;

4)     po zajmowaniu się odpadami, śmieciami;

5)     po zakończeniu procedur czyszczenia, dezynfekcji;

7)     po kaszlu, kichaniu, wydmuchiwaniu nosa;

8)     po jedzeniu, piciu.

  1. Posiłki wydawane są zmianowo, w stałych grupach.

7.Jednorazowo  na stołówce może przebywać maksymalnie 28 osób.

8.Kolejna grupa może wejść na stołówkę po wykonaniu przez personel czynności dezynfekcyjno-porządkowych i po czasie, który wynika ze specyfikacji produktów użytych do dezynfekcji.

9.Harmonogram wydawania posiłków:

  • pierwsza długa przerwa obiadowa – po 3 lekcjach – klasy I-III;
  • w czasie trwania 4 lekcji – oddział przedszkolny;
  • druga długa przerwa obiadowa – po 4 lekcjach – klasy IV-VIII;

10.Uczniowie zajmują stałe miejsca i są obsługiwani przez personel kuchenny wyposażony w środki ochrony, w razie potrzeby z pomocą nauczyciela dyżurującego.

11.Naczynia po posiłkach,  z zachowaniem dystansu społecznego, są odnoszone pojedynczo przez dzieci/uczniów do okienka „zwrot naczyń”, skąd są na bieżąco są odbierane do mycia przez wyznaczonego pracownika kuchni.

12.Naczynia należy myć w zmywarce z funkcją wyparzania w temperaturze co najmniej 60 stopni z wykorzystaniem środków myjących.

15 ZASADY DOSTARCZANIA I PRZYJMOWANIA TOWARU DO KUCHNI

 

  1. Dostawcy towarów powinni być zaopatrzeni w maseczki, rękawiczki i inne środki ochrony osobistej.
  2. Przywożony towar – produkty spożywcze – muszą być opakowane i zabezpieczone przed uszkodzeniem.
  3. Dokumenty dostawy: faktury, etykiety, dowody dostawy itp. powinny znajdować się w kopercie wraz z towarem, umieszczone w taki sposób, aby nie uległy uszkodzeniu.
  • 16 KONTAKT Z OSOBAMI TRZECIMI (np. SERWIS, NAPRAWA)

 

  1. W placówce obowiązuje zakaz przebywania osób trzecich, a jeśli zajdzie taka konieczność należy zachować wszelkie środki ostrożności: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub/i dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe). Osoby trzecie nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z uczniami.

 

  1. Po każdym kontakcie z osobami trzecimi należy dezynfekować ręce. Należy unikać dotykania twarzy i oczu w trakcie noszenia rękawiczek.

17 MYCIE ZABAWEK, POMOCY DYDAKTYCZNYCH I SPRZĘTU SZKOLNEGO

 

  1. Dezynfekcja zabawek, pomocy dydaktycznych i sprzętu polega na podjęciu czynności mających na celu niszczenie form mikroorganizmów.
  2. Zabawki, pomoce dydaktyczne oraz sprzęty – klawiatura, sprzęty sportowe- są dezynfekowane po użyciu – w miarę możliwości i po każdym dniu.
  3. W czasie epidemii wszystkie zabawki materiałowe i pluszowe, materiały dydaktyczne oraz sprzęty, które służą do użytku przez uczniów lub nauczycieli, a których nie da się skutecznie wymyć wyczyścić lub zdezynfekować zostają usunięte z sal przez personel sprzątający we współpracy z nauczycielami i zabezpieczone w miejscu wyznaczonym przez dyrektora szkoły lub osobę przez niego upoważnioną.
  4. Wszystkie zabawki i pomoce dydaktyczne dopuszczone do użytku dzieci należy:

1) wymyć, wyczyścić:

  1. a) każdą zabawkę i pomoc dydaktyczną należy dokładnie wyczyścić — powierzchnię należy przemyć ciepłą wodą z dodatkiem stosownego detergentu. Po umyciu każdej zabawki i pomocy dydaktycznej należy dokładnie wypłukać gąbkę/szmatkę,
  2. b) należy zwracać uwagę na trudno dostępne miejsca — za pomocą małej szczoteczki należy także wyczyścić rowki, zagłębienia oraz chropowate powierzchnie

lub

2) zdezynfekować – zarejestrowanym środkiem nietoksycznym bezpiecznym dla dzieci, zgodnie z zaleceniami producenta widniejącymi na etykiecie produktu.

  1. Jeżeli jest to możliwe— po dezynfekcji zabawki, pomoce dydaktyczne należy wysuszyć na świeżym powietrzu, aby uniknąć wdychania oparów.
  2. Sprzęty i zabawki elektroniczne należy dezynfekować – najlepiej specjalnymi ściereczkami nawilżonymi preparatem dezynfekującym, woda może prowadzić do ich uszkodzenia.
  3. W czasie epidemii używane w czasie zajęć książki będące na wyposażeniu sali należy odłożyć w wyznaczone miejsce, na 48 godzin. Po tym czasie mogą wrócić do sali i mogą z nich korzystać inni nauczyciele/uczniowie.
  4. Osoby czyszczące, dezynfekujące zabawki, pomoce dydaktyczne oraz sprzęt zobowiązane są używać rękawiczek ochronnych, tylko środków zakupionych do tego celu przez szkołę i myć ręce po wykonanej czynności mycia, czyszczenia czy dezynfekcji.

 

18 POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA  U PRACOWNIKÓW SZKOŁY

  1. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
  2. Wyznacza się pomieszczenie, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych – izolatorium.
  3. Pracownicy szkoły zostają poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
  4. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie poddaje się gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami oraz dezynfekuje powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) także stosuje się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
  5. W przypadku potwierdzonego zakażenia koronawirusem, na terenie szkoły stosuje się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
  6. Ustala się listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i stosuje się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/ oraz https://gis.gov.pl/, odnoszących się do osób, które miały kontakt z osobą zakażoną.
  7. W przypadkach wątpliwych dyrektor szkoły zwraca się do Powiatowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej, aby uzyskać poradę.

19 POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA UCZNIA COVID 19

 

  1. W szkole wyznaczone zostało pomieszczenie do izolacji osoby – IZOLATORIUM, u której stwierdzono objawy chorobowe. Pomieszczenie to zostało zaopatrzone w maseczki, rękawiczki oraz płyn do dezynfekcji rąk.
  2. W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u dziecka (takich jak kaszel, gorączka, duszności, katar, biegunka, utrata węchu lub smaku itp.) jest ono niezwłocznie izolowane od grupy – służy do tego specjalnie przygotowane pomieszczenie.
  3. Pracownik, który zauważył objawy chorobowe, informuje o tym dyrektora szkoły lub osobę go zastępującą.
  4. Dyrektor kontaktuje się niezwłocznie telefonicznie: z rodzicami/opiekunami dziecka, Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną oraz organem prowadzącym i informuje o objawach.
  5. W przypadku ignorowania wezwania o stawienie się do szkoły rodzica/opiekuna prawnego dziecka podejrzanego o zarażenie, dyrektor ma prawo powiadomić o tym fakcie Policję, Sąd Rodzinny.
  6. Nauczyciel, jeśli to możliwe, przeprowadza uczniów do innej, pustej sali, a sala, w której przebywał uczeń z objawami chorobowymi jest myta i dezynfekowana (mycie podłogi, mycie i dezynfekcja – stolików, krzeseł, wyposażenia). Opiekę nad grupą przejmuje nauczyciel wyznaczony przez dyrektora szkoły (nauczyciel obecny w szkole, nieprowadzący w tym czasie zajęć bezpośrednich z uczniami) zachowując wszystkie środki bezpieczeństwa tj. dystans społeczny, maseczka, rękawiczki, dezynfekcja rąk).
  7. Uczeń w izolacji przebywa pod opieką pracownika szkoły, który pierwszy zauważył podejrzane objawy chorobowe u ucznia, zachowując wszelkie środki bezpieczeństwa – przed wejściem i po wyjściu z pomieszczenia dezynfekuje ręce, przed wejściem do pomieszczenia zakłada maseczkę ochronną i rękawiczki.
  8. Rodzice izolowanego dziecka odbierają je ze szkoły przy drzwiach wejściowych do budynku placówki.
  9. Dyrektor lub osoba wyznaczona wstrzymuje przyjmowanie do szkoły kolejnych osób do czasu wymycia i dezynfekcji obszaru, w którym przebywał uczeń.
  10. Dyrektor lub osoba wyznaczona zawiadamia Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną i wprowadza do stosowania na terenie placówki instrukcje i polecenia przez nią wydawane.
  11. Obszar, w którym przebywał i poruszał się uczeń z podejrzeniem zakażenia COVID-19 jest niezwłocznie skrupulatnie myty, a powierzchnie dotykowe, takie jak klamki, włączniki światła, poręcze, są dezynfekowane przez osobę do tego wyznaczoną.
  12. Pomieszczenie, które przeznaczone było do izolacji osoby z objawami chorobowymi po opuszczeniu go przez osobę z objawami, jest myte i dezynfekowane są powierzchnie dotykowe.
  13. Dyrektor lub osoba przez niego wyznaczona sporządza listę osób, z którymi osoba podejrzana o zakażenie miała kontakt, aby w razie potrzeby przekazać ją Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

 

  1. Zasady funkcjonowania Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Połoskach,  w tym oddziału przedszkolnego, od 1 września 2021r. zostały zatwierdzone w dniu 31sierpnia 2021r. i obowiązują od dnia 1 września 2021r. do odwołania.
  2. Wszyscy pracownicy, uczniowie oraz rodzice zobowiązani są do stosowania i przestrzegania.
  3. Wszelkie zmiany w Zasadach mogą być wprowadzone w trybie, w jakim zostały wprowadzone.
  4. Dyrektor informuje organ prowadzący i Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną o wszelkich stwierdzonych objawach chorobowych dzieci czy pracowników wskazujących na możliwość zakażenia COVID-19.
  5. Dyrektor wraz z organem prowadzącym na podstawie wytycznych, instrukcji powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej podejmują decyzję odnośnie dalszych działań w przypadku stwierdzenia na terenie placówki zakażenia, w tym działań określających system dalszej nauki.
  6. W przypadku uzyskania informacji od rodziców lub pracowników o potwierdzonym zarażeniu wirusem COVID-19 u osoby, która przebywała w ostatnim tygodniu w placówce, dyrektor niezwłocznie informuje organ prowadzący i kontaktuje się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną celem uzyskania wskazówek, instrukcji do dalszego postępowania.
  7. Pracownicy szkoły zostaną zapoznani z Zasadami niezwłocznie po jej podpisaniu.
  8. Zasady zostaną udostępnione Rodzicom i Uczniom drogą e-mailową.
  9. Uczniowie zostaną również zapoznani przez wychowawców podczas pierwszych spotkań w dniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego.
  10. Rodzice są zobowiązani do wypełnienia deklaracji – załącznik nr 1 i przekazania jej wychowawcy klasy drogą elektroniczną: mail, scan, zdjęcie dokumentu, wysłanie na adres sppoloski@piszczac.pl  lub przekazanie w wersji papierowej przez swoje dziecko.
  11. O wszelkich zmianach w procedurze będą niezwłocznie powiadamiane osoby zainteresowane.
  12. Na tablicy informacyjnej znajdują się aktualne numery telefonów do: organu prowadzącego, kuratora oświaty, stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych, z którymi należy się kontaktować w przypadku stwierdzenia w szkole objawów chorobowych.
  • Organ Prowadzący: 83 3778 018
  • Delegatura w Białej Podlaskiej KO w Lublinie: 833438173
  • Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białej Podlaskiej: 83 344 41 60-62, 505 187 728 po godzinach pracy
  • Referent Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności:83 351 13 48, 83 351 13 50
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, Oddział obserwacyjno-zakaźny:83 414 72 65

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 1 do

Zasady funkcjonowania Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Połoskach,  w tym oddziału przedszkolnego, od 1 września 2021r.

………………………………………………………………….

Imię i nazwisko rodzica składającego oświadczenie

 

 

Dotyczy sprawowania opieki przedszkolnej/szkolnej

 

nad…………………………………………………..

Imię i nazwisko dziecka/ucznia

 

 

Grupa/klasa………………………………

 

Od 1 września 2021r. przedszkole/szkoła w organizacji pracy zobowiązana jest stosować:

 

  • Wytyczne przeciwepidemiczne GIS z 19 listopada 2020r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej, i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi do lat3.
  • wytyczne MZ, GIS i MEN dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek z dnia 2 sierpnia 2021
  • Zalecenia dla dyrektorów publicznych i niepublicznych szkół i placówek w strefie czerwonej/żółtej.

 

Zgodnie z wytycznymi szkoła pełniąca opiekę przedszkolną/szkolną zobowiązana jest ustalić warunki   szybkiej   komunikacji    z    rodzicami/opiekunami    w    przypadku    wystąpienia u dziecka/ucznia  niepokojących objawów chorobowych. Proszę o podanie dwóch danych   do kontaktu w przypadku wystąpienia u dziecka objawów chorobowych.

 

 

Imię i nazwisko Nr telefonu

 

……………………………                                                                        ……………………………………………………………………

Data                                                                                                    Podpis rodzica składającego oświadczenie

 

Jednym z istotnych warunków szybkiego wykrywania objawów Covid-19 jest pomiar temperatury ciała. W tym przypadku wymagana jest zgoda rodziców. Proszę o wyrażenie swojego stanowiska.

Wyrażam zgodę, nie wyrażam zgody* na mierzenie temperatury ciała mojego dziecka w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.

*skreśl niewłaściwe

 

……………………………                                                                        ……………………………………………………………………

Data                                                                                                   Podpis rodzica składającego oświadczenie

 

 

Niniejszy serwis internetowy stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Informacja na temat celu ich przechowywania i sposobu zarządzania znajduje się w Polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Polityka prywatności

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close